මහ බැංකු කාර්ය මණ්ඩ­ලයේ පම­ණක් වැටුප් වැඩි කිරීම අනු­මත කළ නොහැකි ක්‍රියා­වක්

රාජ්‍ය අංශයේ විය­දම් අවම කර ගැනී­මට ප්‍රති­ප­ත්ති­මය තීන්දු­වක් ගෙන ඇති පසු­බි­මක මහ බැංකුවේ කාර්ය මණ්ඩ­ලය පම­ණක් 70%කින් වැටුප් වැඩි කර ගැනීම අනු­මත කළ නොහැකි ක්‍රියා­වක් බව හිටපු මුදල් ඇමැති රවී කරු­ණා­නා­යක පැව­සීය.

මහ බැංකුව ස්වාධීන ආය­ත­න­යක් කිරීම පද­නම් කර ගනි­මින් මෙරට ජාතික ප්‍රති­ප­ත්ති­යට පට­හැ­නිව තවත් රටක් මෙන් කරන අත්ත­නෝ­ම­තික හැසි­රී­මක නිර­ත­වී­මට ඉඩ නොදිය යුතු බවත් මීට පෙර රට බංකො­ලොත් බව මහ බැංකුව විසින් නිල වශ­යෙන් ප්‍රකාශ කරනු ලැබුවේ ද පාර්ලි­මේ­න්තුවේ කිසිම අනු­දැ­නු­මක් නොමැ­තිව බවත් ඒ මහතා සිහි­පත් කළේය.

හිටපු මුදල් ඇමැති රවී කරු­ණා­නා­යක මේ බව සඳ­හන් කළේ කොළ­ඹදී (06) පැවති මාධ්‍ය හමු­ව­කදී අද­හස් දක්ව­මිනි.

එහිදී වැඩි­දු­ර­ටත් හිටපු මුදල් ඇමැති රවී කරු­ණා­නා­යක මෙසේද පැව­සීය.

අපට මත­කයි පසු­ගිය සමයේ රට බංකො­ලොත් බව මහ බැංකුව ප්‍රකාශ කළ අව­ස්ථාවේ ඒ ගැන ප්‍රසිද්ධ කිරී­මට පෙර පාර්ලි­මේ­න්තුවේ අද­හස් විම­සී­මක් නොකළ බව. පාර්ලි­මේ­න්තුවේ අනු­දැ­නු­මක් නැතුව තමයි එදා ඒ තීන්දුව ගත්තේ. එදා ඩොල­රය රුපි­යල් 380- 385ක් වැනි අග­යක තිබුණේ. නමුත් ජනා­ධි­පති රනිල් වික්‍ර­ම­සිංහගේ ප්‍රති­ප­ත්තිය හමුවේ රටේ මූල්‍ය වින­යක් ඇති­ක­ර­ගෙන ගිය වැඩ­පි­ළි­වෙළ නිසා අද වන විට එය රුපි­යල් 307ක් පමණ අග­ය­කට පත්ව තිබෙ­නවා.

මෙහිදී ප්‍රධාන කරුණු දෙකක් ගැන අව­ධා­නය යොමු කළ යුතුයි. පළමු වැන්න තමයි මේ ආකා­ර­යට ඩොල­රය හමුවේ රුපි­යල ශක්ති­මත් බව පෙනු­නත් අපි තව­මත් විදෙස් ණය නොගෙ­වන බව. දෙවැන්න තමයි රජයේ විය­දම් කිසි­යම් පාල­න­ය­කට නතු කර තිබෙන බව. ඒ නිසා ඉතා ප්‍රවේ­ශ­මෙන් අප කට­යුතු කළ යුතුයි. තව­මත් අර්බු­දය අව­සන් නෑ. මෙහිදී ආදා­යම් වැඩි කිරී­මක් ගැන දිගින් දිග­ටම අද­හස් දක්ව­නවා. නමුත් රාජ්‍ය විය­දම් අඩු කිරීම, අන­වශ්‍ය විය­දම් අඩු කිරීම ගැනත් අව­ධා­නය යොමු­කළ යුතුයි.

මේ රටේ බදු ආදා­ය­මින් රුපි­යල් බිලි­යන 1700ක් පමණ වැය කරන්නේ ලක්ෂ 16ක් පමණ වන රාජ්‍ය සේව­ක­යන් ප්‍රමා­ණ­යක් නඩත්තු කිරී­ම­ටයි. රාජ්‍ය බදු ආදා­ය­මින් 75%-80% ක් පමණ ඊට වැය කෙරෙ­නවා. මේ තත්ත්වය වෙනස් කළ යුතුයි. අපට පුළු­වන් නම් මේ ප්‍රමා­ණය රුපි­යල් බිලි­යන 900කට වගේ අඩු­කර ගන්න, ඒ ඉතුරු මුද­ලින් සෞඛ්‍ය අංශයේ අඩු­පාඩු , පාසල් පද්ධ­තිය සංව­ර්ධ­නය කිරීම, සුළු හා මධ්‍ය පරි­මාණ ව්‍යව­සා­ය­ක­යන් නැංවීම වැනි කට­යුතු සඳහා යොද­වන්න පුළු­වන්.එහිදී මේ යොද­වන මුදල් පෙරලා ආයෝ­ජන බවට පත්වෙ­නවා.

අද සංචා­රක කර්මා­න්ත­යෙන් ඩොලර් බිලි­යන 5ක් වගේ­උ­ප­ය­නවා. විදෙ­ස්ගත ශ්‍රමි­ක­යන් මඟින් ඩොලර් බිලි­යන 7ක් වගේ ඉප­යී­මක් වෙනවා. මේ ගණන ප්‍රමා­ණ­වත් නෑ. රජයේ නිල­ධා­රීන් මේ ගැන දැනු­වත්. ඒ වගේම මේ සම්බ­න්ධව ක්‍රියා­මාර්ග ගැනීම ඔවු­න්ගේත් රාජ­කා­රිය. ඔවුන් දේශ­පා­ල­න­ඥ­යන් දැනු­වත් කළ යුතුයි. උපාය මාර්ග යෝජනා කළ යුතුයි. ඒ හැර නිදා­ගෙන ඉඳලා දැන් බංකො­ලොත් කියලා කියන්න වෘත්ති­ක­යන් මොක­ටද ?

මහ බැංකුව ස්වාධීන වූ පද­න­මින් ඒක මේ රටේ තියෙන වෙන රටක් වගේ හැසි­රෙන්න නර­කයි. නමුත් ඔය අව­දා­නම එන්න පුළු­වන් බව කාල­ය­කට පෙර මමත් පෙන්වා දුන්නා. නමුත් එදා පාර්ලි­මේ­න්තුව නියෝ­ජ­නය කරන පිරිස ඒ ගැන අව­ධා­නය යොමු කළේ නෑ. දැන් කරන්න තියෙන්නේ කවු­රුත් පොදු ප්‍රති­ප­ත්තිය ඇතුළේ සිට වැඩ කරමු කියන යෝජ­නාව කර­න්නයි. අවශ්‍ය ප්‍රති­ලාභ අනිත් සැම­ටම වගේම මේ අර්බුද සමය අව­සන් කර ගත්තාට පසුව ලබා­ගමු කියන එක­ඟ­තා­වට පැමි­ණී­මයි.

රාජ්‍ය අංශයේ, මහ බැංකුවේ දක්ෂ කාර්ය­ක්ෂම නිල­ධා­රීන් සිටි­නවා. පිරි­සක් තමයි මේ අත්ත­නෝ­ම­තික ආකා­ර­යට හැසි­රෙන්නේ. ආර්ථි­කය කියන විෂයේ වෘත්තී­ය­භා­වය ඔවුන්ට තියෙ­නවා කියන පද­න­මින් ප්‍රති­ප­ත්ති­මය තීරණ වෙනස් කරන්න ඉඩ­දෙන්න නර­කයි. මොකද රාජ්‍ය අංශයේ තවත් ඉංජි­නේ­රු­වන් ඉන්නවා, ගණ­කා­ධි­කා­රී­ව­රුන්, නීති­ඥ­යන්, මහා­චා­ර්ය­ව­රුන්, පර්යේ­ෂ­ක­යන් ඉන්නවා. ඒ අයත් ඔවුන්ගේ විෂ­යට අදාළ වෘත්ති­ක­යන්. තීන්දු තීරණ ගන්න­කොට වග­කී­මෙන් කට­යුතු කරන්න ඕනෑ කියන්නේ ඒ නිසයි.