මිය­න්මා­රයේ සිර කර සිටින පිරිස බේරා­ගන්න සාකච්ඡා කරද්දී තවත් ශ්‍රී ලාංකි­ක­යකු සයි­බර් අප­රාධ කලා­ප­යට රැගෙන ගිහින්

මිය­න්මා­රයේ සයි­බර් ක්‍රිමි­නල් ඒරියා නමින් හඳු­න්වන ප්‍රදේ­ශයේ කඳ­වු­රු­වල බල­හ­ත්කා­ර­යෙන් රඳවා සිටින ශ්‍රී ලාංකි­ක­යන් බේරා­ගැ­නීම සඳහා සාකච්ඡා පව­ත්වන පසු­බි­මක තවත් ශ්‍රී ලාංකි­ක­යකු එම ප්‍රදේ­ශ­යට රැගෙන ගොස් ඇති බවට තොර­තුරු වාර්තා වෙයි.

පරි­ග­ණක ක්ෂේත්‍රයේ රැකියා සඳහා ගිය ශ්‍රී ලාංකි­ක­යන් 56 දෙනකු එම ප්‍රදේ­ශයේ කඳ­වුරු කිහි­ප­යක බල­හ­ත්කා­ර­යෙන් රඳ­වා­ගෙන සිටින බවට වාර්තා වන අතර, එවැනි තත්ත්ව­යක් පව­තින අව­ස්ථා­වක තවත් ශ්‍රී ලාංකි­ක­යකු එම ස්ථාන­යට ගොස් තිබෙන බවද කොටු වී සිටින පිරිස බේරා­ගැ­නීම සඳහා මිය­න්මාර රජය සහ බිම්ස්ටෙක් රට­වල් සමඟ සාකච්ඡා කරන බවද විදේශ කට­යුතු අමා­ත්‍යාං­ශය සඳ­හන් කරයි.

 

 

පසු­ගි­යදා මෙර­ටට පැමිණි තායි­ලන්ත අග­මැති ශ්‍රෙත්ථා තවු­සින් මහතා හමු වූ අව­ස්ථාවේ ජනා­ධි­පති රනිල් වික්‍ර­ම­සිංහ මහතා ඔහු­ගෙන් ඉල්ලා සිටියේ මේ මිනිස් ජාවා­රම හේතු­වෙන් පීඩා­වට පත්ව සිටින ශ්‍රී ලාංකික තරුණ තරු­ණි­යන් යළි මෙර­ටට ගෙන්වා­ගැ­නී­මට මැදි­හත් වන ලෙසයි. මෙලෙස මිය­න්මා­රයේ කොටු වී සිටින පිරි­සගේ පවු­ල්වල සාමා­ජි­ක­යන් පිරි­සක් පසු­ගිය 12 දා මේ ගැට­ලුව සම්බ­න්ධ­යෙන් සාකච්ඡා කිරී­මට විදේශ කට­යුතු අමා­ත්‍යාං­ශ­යේදී ඇමැති අලි සබ්රි මහ­තාද මුණ­ගැසී තිබේ.

එවන් පසු­බි­මක ඩුබා­යිහි සිටින අත­ර­මැ­දි­යකු මාර්ග­යෙන් අදාළ ශ්‍රී ලාංකි­කයා මෙරට සිට ගුවන් මඟින් ගොස් තිබෙන අතර, තායි­ලන්ත මිය­න්මාර දේශ­සී­මාව හරහා සහ ඩුබායි සිට ගුවන් මඟින් මිය­න්මා­ර­යට පැමිණ මියා­වඩි නැමති අදාළ කඳ­වුර පිහිටා තිබූ ප්‍රදේ­ශ­යට රැගෙන ගොස් ඇත.

මේ අතර බල­හ­ත්කා­ර­යෙන් මිය­න්මා­රයේ රඳ­වා­ගෙන සිටින ශ්‍රී ලාංකි­ක­යන් බේරා­ගැ­නීම සඳහා සියලු උත්සා­හ­යන් ගන්නා බවත්, ඔවුන් කෙසේ හෝ ශ්‍රී ලංකා­වට රැගෙන ඒම අර­මුණ වී තිබෙන බවත් විදේශ කට­යුතු අමා­ත්‍යාං­ශය පව­සයි. තොර­තුරු තාක්ෂණ ක්ෂේත්‍රයේ නීත්‍ය­නු­කූල රැකියා දෙන මුවා­වෙන් මිය­න්මා­රයේ මයි­වඩි ප්‍රදේ­ශයේ ස්ථාන කිහි­ප­ය­කදී මේ ශ්‍රී ලාංකි­ක­යන් වංචා­වන්ට හසුව තිබෙන අතර, විදේශ ඇමැති අලි සබ්රි මේ සම්බ­න්ධ­යෙන් එරට නියෝජ්‍ය අග­මැති හා විදේශ ඇමැ­ති­ව­රයා දැනු­වත් කර ඇතැ­යිද විදේශ අමා­ත්‍යාං­ශය සඳ­හන් කරයි.