ගුණගරුක සිසු පිරිසක් බිහි කිරීමට ලැබීම ගුරුවරයකු ලබන ඉහළම ආශ්වාදයක් -ඇමැති ආචාර්ය බන්දුල ගුණවර්ධන

ගුණධර්ම අගයන සිසු පිරිසක් බිහි කිරීමට ලැබීම ගුරුවරයකු වශයෙන් ලැබිය හැකි ඉහළම ආශ්වාදය බව ප්‍රවාහන, මහාමාර්ග හා ජනමාධ්‍ය ඇමැති ආචාර්ය බන්දුල ගුණවර්ධන මහතා පැවැසීය.

ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්වවිද්‍යාලයේ බාහිර කථිකාචාර්ය, නර්තන කලා ශිරෝමනි සම්මානලාභී, ප්‍රවීණ නර්තනාචාරිනි චන්ද්‍රකාන්ති ශිල්පාධිපති මහත්මිය දේශීය නර්තනය පාදක කර ගනිමින් සම්පාදනය කළ ‘හෙළ කලාකෙත’ කෘතිය කොළඹ බණ්ඩාරනායක අනුස්මරණ ජාත්‍යන්තර සම්මන්ත්‍රණ ශාලා පරිශ්‍රයේදී ජනගත කිරීමේ අවස්ථාවට එක්වෙමින් ඇමැතිවරයා මේ බව සඳහන් කළේය.

දේශීය නර්තන ඇතුළු සංස්කෘතික අංග රැකසකින් ද වර්ණවත් වූ මෙම වැඩසටහනේ ප්‍රධාන දේශනය සෞන්දර්ය කලා විශ්වවිද්‍යාලයේ විශ්‍රාමික සම්මානිත මහාචාර්ය ලයනල් බෙන්තරගේ මහතා සිදු කරන ලදි. ශ්‍රී ලාංකීය කලා ඉතිහාසයේ ගමන් මඟ වෙනස් කිරීම සඳහා අනූපමේය දායකත්වයක් දක්වමින් ජන හදවත් තුළ තදින් සනිටුහන් වූ කලා ශිල්පීන් ලෙස පියසාර ශිල්පාධිපති සහ කාන්ති ශිල්පාධිපති යුවළ ඉටුකළ මෙහෙය අතිශය සුවිශේෂී වන බව හෙතෙම කීවේය.

ඇමැතිවරයා වැඩිදුරටත් මෙසේද පැවැසීය.

කවර අංශයකින් අධ්‍යාපනය හැදෑරුවත් කලා ක්ෂේත්‍රය සඳහා වූ දක්ෂතා කුසලතා සහ නිර්මාණාත්මක හැකියාවන් ඔප් නංවා ගැනීම සඳහා ගෞරවනීය ගුරු පරපුරක මඟ පෙන්වීම ලැබීම ශිෂ්‍යයකුට භාග්‍යයක්. මා තරුණයෙක් වශයෙන් ගත කළ කාලය තුළ රට තුළ පැවති දේශපාලනික, සංස්කෘතික සහ සමාජීය ප්‍රබුද්ධ සංවාද විසංවාද තිබුණා. ඒ පිළිබඳ ආකර්ෂණයකින් යුතුවයි කොළඹ ලුම්බිණි විද්‍යාලයේ රඟහල ආශ්‍රිතව බිහිවූ විවිධ කලා නිර්මාණ කෙරෙහි දැඩිව යොමු වූණේ. ඒ තුළින් ලද අත්දැකීම් අදටද මාගේ නිර්මාණ ජීවිතයට ආලෝකයක් වුණා.

විද්වතුන් සිදු කළ උසස් නිර්මාණ තුළින් මෙන්ම යහපත් ගුරුවරුන්ගේ ආභාසය තුළින් ද මනා ශිෂ්‍ය පරපුරක් බිහි කිරීම සහ ඔවුන් මා පසුකරමින් දක්ෂතා කුසලතා සහිත කෘතවේදී පිරිසක් ලෙස ජීවිතයේ ඉහළ තැනකට ළඟා වීම ගුරුවරයකුට ලැබිය හැකි ඉහළම සතුටුයි. තමන් ලබන ජීවිත අත්දැකීම් ග්‍රන්ථයක් ලෙස කැටිකොට එළිදැක්වීම තුළින් තමන් වෙතට පැමිණෙන ශිෂ්‍යයන්ට වඩා වැඩි පිරිසක් අතරට ඒ අත්දැකීම් බෙදා දීමට හේතු වෙනවා. අද්‍යතන ශ්‍රී ලංකාව තුළ පවතින සංස්කෘතිකමය අපගමනයත් සදාචාරාත්මක පිරිහීම හා මිනිසත්කමේ සිදුව ඇති නාය යෑම හේතුවෙන් මිනිස්කමේ වටිනාකමක් හෝ අගයක් නොදන්නා තාරුණ්‍යයක් බිහිවී සිටිනවා. එබැවින් සෑම දේකම මිල දන්නා නමුත් අගය නොදන්නා මිනිසුන් වෙනුවට, ගුණධර්ම අගයන සිසු පිරිසක් බිහි කිරීමට ලැබීම ගුරුවරයකු වශයෙන් ලැබිය හැකි ඉහළම ආශ්වාදයයි.

ජ්‍යෙෂ්ඨ මහාචාර්ය ජේ. බී. දිසානායක, මහාචාර්ය ප්‍රණීත් අබේසුන්දර, ධීවර අමාත්‍යාංශයේ අතිරේක ලේකම් අනූෂා ගෝකුළ, සංවර්ධන ලොතරැයි මණ්ඩලයේ සභාපති/ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී අජිත් නාරගල මහත්වරුන්, විශ්වවිද්‍යාල මහාචාර්යවරුන්, ආචාර්යවරුන්, විද්වතුන්, විශ්වවිද්‍යාල විද්‍යාර්ථීන්, කලා ශිල්පීන්, ඇතුළු ආරාධිතයන් රැසක් මේ අවස්ථාව සඳහා එක්ව සිටියහ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *