තැඹිලි අපනයන ප්‍රවර්ධනයට නව වැඩ පිළිවෙලක්

මුරුතවෙල ඉහළ ප්‍රදේශය මෙරට ප්‍රථම තැඹිලි වගා ආදර්ශ ගම්මානය ලෙසින් සංවර්ධනය කිරීමේ කටයුතු කෘෂිකර්ම හා වැවිලි කර්මාන්ත අමාත්‍යවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් ඊයේ (14) ආරම්භ කෙරුණා.

නියමු ව්‍යාපෘතියක් වශයෙන් තැඹිලි පැළ 1,500 ක් මෙම ප්‍රදේශයේ ගෙවතු ආශ්‍රිතව රෝපණය කෙරෙන අතර, අමාත්‍යවරයා විසින් ඒ සඳහා අවශ්‍ය තැඹිලි පැළ බෙදාදීම සිදු කළා.

මෙරට තැඹිලි සඳහා එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය තුළ ඉතා ඉහළ ඉල්ලුමක් පවතින බවත්, දැනට මාසයකට තැඹිලි කන්ටේනර් 200 ක් එරටට අපනයනය කරන බවත්, තැඹිලි අපනයනය කිරීමෙන් පසුගිය වසරේදී (2022) රුපියල් බිලියන දෙකක ආදායමක් උපයා ඇති බවත් කෘෂිකර්ම හා වැවිලි කර්මාන්ත අමාත්‍යාංශය පවසනවා.

ලෝකයේ රසවත්ම තැඹිලි ශ්‍රී ලංකාවේ තැඹිලි බවත්, එම නිසා Sri Lanka Sweet Coconut සන්නාමය සහිතව ඉදිරියේදී ලංකාවේ තැඹිලි ලොව පුරා ජනප්‍රිය කරවීමට අවශ්‍ය පියවර ගන්නා බවයි කෘෂිකර්ම අමාත්‍ය මහින්ද අමරවීර වැඩිදුරටත් සඳහන් කරන්නේ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *